Tıp dünyasında bilinen birçok kansere deva olan taze zerdeçal, içerdiği antioksidan maddeler ile birlikte kanserden kişi bünyesini koruyabilme özelliğine sahip.Aynı zamanda da yaşam süresinin uzamasına yardımcı olan, alzheimer hastalığının gelişimine de engel olan taze zerdeçalın faydaları akıllara durgunluk verecek derecede fazla.

Uzakdoğu tıbbında yıllardır kullanıldığı bilinen bu bitki hakkında araştırma yapan Dr. William LaValley, taze zerdeçal hakkında şöyle diyor:

“Çin’de yüzlerce hatta binlerce yıldır hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bitkiler ve bunlardan elde edilen doğal moleküllerle tanıştım. Ve bu bilgi ilaçlara bakışımı tamamen değiştirdi. Okula geri döndüğünde ise doğal ekstrelerden elde edilen moleküller üstüne araştırmalar yapmaya başlıyor. Yıllar içinde bir doktor olarak mesleğini daha az icra ederek, moleküler biyolojiye odaklanıyor ve araştırmalarını kanser biyolojisi üstüne yoğunlaştırıyor. “Literatürü tarayarak kanser biyolojisi üstüne bir veri tabanı oluşturdum. Ve doğal ekstrelerin hedefe yönelik moleküler tedavi yöntemi ile uygulanması üstüne çalışmalar yapmaya başladım. Öyle ki zaten kullanılan bu maddelerin anti-kanser etkisi olduğunu kanıtlayan birçok klinik çalışma mevcut ama bunlar daha önce hiç hedefe yönelik moleküler tedavi teknolojisi ile birlikte kullanılmamışlar”

 

Kaynak : https://www.habermat.com/haber/1967/antioksidan-ve-antikanser-ozelligine-sahip-mucizevi-bitki-taze-zerdecal.html