Karaman gibi bir çok şehirde son günlerde sıkça görülen madde bağımlısı gençlerin içler acıtan durumu, yeni bir madde bağımlılığını da gündeme getirdi. Uzmanlar, ‘Alpha-PDP’ içeren yeni bir kimyasal uyarıcının kullanılmaya başlandığını ve bu maddenin bonzai gibi ölümcül ve tehlikeli olduğu uyarısını yapıyor. Uzmanlar ayrıca bu maddenin, kullanıcıları saldırganlaştırdığına da dikkat çekiyor.

‘Saldırganlık’

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Gül Eryılmaz’a göre, son günlerde ortaya çıkan ‘zombi’ görünümlü kişilerin bir kısmı ‘Alpha-PDP’ içeren kimyasal uyarıcıyı kullanıyor. Maddenin yapısal olarak banyo tuzuna benzerlik gösterdiğini anlatan Eryılmaz, “Bu kimyasal maddenin birçok kullanım yöntemi olduğunu anlamış durumdayız. Ucuz ve kolay elde edilir olması, hızlı etki etmesi nedeni ile bu maddenin dünyada bağımlılığı giderek artış göstermekte. Bu madde alındıktan sonra halüsinasyonlar, bedensel güçte artış, tuhaf hareketler, saldırganlık, şüphecilik, kalp ve solunum problemleri, intihara sürükleme ve ölüm görülüyor” dedi.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Mansur Beyazyürek de, ‘Alpha-PDP’ kimyasal uyuşturucu maddesinin aşırı derecede hareketlilik, yerinde duramama, çıldırmış gibi koşma, akıl hastalığı derecesinde bir etki gösterdiğini belirtti. Maddenin vücut ısısını yüksek oranda artırdığını ve beyinde dopamin merkezine etki ederek beyni aşırı uyarıp, algı bozukluklarına yol açtığını aktaran Prof. Dr. Beyazyürek, “Kişide halüsinasyon ve hezeyanlara sebep olabiliyor, yer, zaman, mekân kavramı yitiriliyor” ifadelerini kullandı.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. İlhan Yargıç ise, zehir tacirlerinin gençleri tuzağa düşürmek için sürekli yeni kimyasal maddeler ile zehir modelleri keşfetmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Alpha-PDP içeren sentetik uyuşturucu kullanıp başvuran kişi henüz olmadı. Sentetik kanabinoitler farklı isimlerle üretilip piyasa sürülüyor. Zehir tacirleri hergün yeni bir kimyasal, sentetik uyuşturucuyu piyasaya sürüyor. Mevcut yasaklı kimyasal formüllerin yerine yeni zehirler üretip bir süre yasak listesinden sıyırmaya bakıyorlar. Çok ciddi önlem ve çalışmaların yapılması gerekiyor. Maalesef son 6-7 yıllık dönemde uyuşturucu kullanımında artış gözlemliyoruz” dedi.

‘Ağır bir tablo’

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nden Uzman Doktor Arzu Çiftçi Demirci ise, söz konusu madde bağımlılığı vakasıyla henüz karşılaşmadıklarını belirterek, “Sentetik uyuşturucu ölüm demek ve bu maddeleri kullanan kişilerde kendilerine ve diğer insanlara karşı zarar verme eğilimi oluşuyor. Söz konusu sentetik uyarıcılar kullanan kişilerde çok ağır bir tablo yaratıyor. Korkunç etken maddeleri kullanılmakta. Uyuşturucu maddelere karşı çok ciddi ulusal programlar gerekiyor” diye konuştu.

Etiketler: karaman   uyuşturucu