Karaman’da Osmanlı sucuk tesislerinde orijinal sucuk dolumu Ve pastırma yapılıyor.  

Görüştüğümüz Osmanlı Sucukları yetkilisi Hasan Soy:

''Sucuk ve benzeri ürünler, kıyma makinesinde veya kuterde kıyılmış et ve yağın, tuz, şeker ve çeşitli baharatlarla karıştırılıp, doğal veya yapay kılıflara doldurulması ve belirli bir sıcaklık derecesinde, nispi rutubet, hava cereyanı ve sürede olgunlaştırılması ile elde edilen kuru et ürünleridir. Türklere özgü bir ürün özelliği taşımaktadır. Sucuk üretiminde etin hijyenik olması önemlidir. Kullanılacak et soğutulmuş olmalı, yağlar ise dondurulmuş olmalıdır. En iyi sonuçlar dana etinden sağlanmasıyla birlikte, koyun ve manda etleri de önemli kaynaklardır. Kullanılacak yağlar hayvanın kendi yağı olmalıdır ve biz bunun için en iyi yağ çeşidi olan dananın kendi iç yağı kullanıyoruz.

Sucuğun olmazsa olmaz bileşenlerinin içinde, et ve yağ haricinde, karabiber, kimyon, kırmızıbiber sarımsağın yanı sıra kendi öz baharatımızı kullanmaktayız. İçine, fermantasyonda gerekli olan maddelerden nitrit koyuyoruz. Sucuk hamuru hazırlanırken tüm bileşenler yoğrulur ve kıyma ya da kuter denilen araçlardan faydalanılmaktayız. Dolum yapılırken suda beklettiğimiz  doğal bağırsak kılıfı kullanmaktayız. bu işlem esnasında arada hava kabarcıkları kalmamasına dikkat ediyoruz. Ürünlerimizin hiçbirinde katkı maddesi kullanmamaktayız. Ürünlerimizin hepsi natürel olup müşterilerimizin gözü önünde hijyen kurallarına uygun olarak sucuk dolumu ve pastırma yapıyoruz. Biz bu işte iddialıyız bugüne kadar işimizi en iyi şekilde yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Tüm Karaman halkını tesisimizi görmeye bekliyoruz''dedi.

Karamanın markası Osmanlı sucukları ve pastırma  

 İbrahim Hakkı Konyalı mah 796 sok 29/1

Telefon:0338 217 76 76 

 

Görüntünün olası içeriği: yiyecekGörüntünün olası içeriği: yiyecekGörüntünün olası içeriği: yiyecekGörüntünün olası içeriği: yiyecekOtomatik alternatif metin yok.Görüntünün olası içeriği: yiyecekGörüntünün olası içeriği: yiyecek