Hipertansiyonunuz varsa bu testleri yaptırın!

· Kapsamlı bir fizik muayene,

· Kan basıncı ölçümü,

· EKG,

· Açlık kan şekeri

· Kolesterol düzeyleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri mutlaka yaptırın. Ramazan öncesi kan basıncınızı günde 2-3 kez ölçerek düzenli olup olmadığını kontrol edin. Kan basıncı, ideal olarak sabahları kalkınca dinlenmiş halde ve akşam yatmaya yakın olacak şekilde günde 2 kez düzenli ölçülmelidir. Herhangi bir sıkıntı söz konusu olduğunda ölçümler tekrarlanmalıdır. Hipertansiyon ilaçları içinde su atıcı (diüretik) ilaçlar kullanan hastaların çok dikkatli olması, sıvı alımının günde 2 litreden az olmaması gerekir.

Oruç tutmaya kararlıysanız…

· Kan basıncınız bir veya iki ilaçla kontrol altına alınabiliyorsa ve ilaçlarınızı aksatmayacaksanız, hekiminizle görüşüp kan basıncı kontrolünüzü sağladıktan sonra oruç tutabilirsiniz.

· Tansiyonunuzu sabah-akşam düzenli olarak ölçün.

· İftarda mümkün olduğunca az ve yavaş yemek yiyin. Gıdaları çok iyi çiğneyin. Hafif bir çorba ya da bir salata ile başlayıp bir süre ara verdikten sonra yemeğe devam edin.

· Tuzu günde 4 gramı (1 silme çay kaşığı tuz 2 gr), geçmeyecek şekilde ölçülü tüketin.

· Vücut ağırlığınıza göre 1,5-2 litresi su olacak şekilde ayran, soda, taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz.

· Fazla kahve ve demli çay içmekten kaçının.

· Sofranızda sosis, salam, sucuk, pastırma, turşu, tuzlu kraker ve bisküvi gibi tuzlu gıdalara yer vermeyin. Sebze, kurubaklagil ve protein ağırlıklı beslenin.

· Şerbetli tatlılardan uzak durun; canınız tatlı istiyorsa sütlü ya da meyveli tatlıları haftada 2 defayı geçmeyecek şekilde tüketin. Börek ve kızartma türü gıdaları tüketmemeye çalışın.

· Mutlaka sahura kalkın. Günlük kalori miktarınızı sahur dâhil olmak üzere 3-4'e bölün.