Kanser Aşısı gelecek vaad ediyor ama zamana ihtiyaç var…

 

Kongre basın toplantısında konuşan Hematolojik Onkoloji Derneği Kurucu Başkanı ve Dünya Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, bilim dünyasında son günlerde tartışılan kanser aşısı ile ilgili çalışmalara da değindi, Prof. Dr. Altuntaş; "Tümör aşısı gelecek vadediyor, buna şüphe yok ama her derde deva değil. Umut tacirliği yapılmamalı, hastalara doğru mesajlar verilmeli. Zamana ihtiyaç var, beklemek lazım." değerlendirmesinde bulundu.

 

Gerek hematolojik kanserlerin tanısı gerekse de tedavisi için Ülke olarak her türlü teknik ve donanıma sahip olduğumuza dikkat çeken Prof. Dr. Altuntaş şöyle devam etti: “Türkiye’deki “Kobay” anlayışı değişmelidir. Bugün kanser tedavi edilebilir bir hastalık ise bu klinik çalışmalar sayesindedir” dedi.

 

Akıllı ilaçlar hem yaşam süresini hem de kalitesini arttırıyor…

 

15 Eylül’ün ‘Dünya Lenfoma Bilinçlendirme’, 22 Eylül’ün de ‘Kronik Miyelositer Lösemi (KML) Dünya Farkındalık’ günleri olması nedeniyle; Kongre Bilimsel Programı’nda, nispeten sık görülen bu iki kanla ilgili hematolojik kanser türüne ayrıca dikkat çekildi.

 

Hematolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Seçkin Çağırgan, “Lenfoma hastalığında gelişmeler, yeni ilaçlar, akıllı moleküller dediğimiz ilaçları, immünoterapi dediğimiz bağışıklık sistemini vücudun harekete geçirip kanser hücrelerini yok etmeye yönelik uygulamalar, tedavi yaklaşımları, bu konuda gerçekten yeni gelişmeler sözkonusu. Bugün hastalarımızın büyük bir yüzdesini tedavi edebilir hale geldik. Yeni ilaçlar hem yaşam süresini uzatıyor hem yaşam kalitesini de arttırıyor” dedi.

 

Ülkemizde son 15 yılda kök hücre nakli sayısı Avrupa’ya göre 10 kattan fazla arttı…

 

Toplantıda, ülkemizin Ulusal Kemik İliği Bankası TÜRKÖK’ün kurulmasının kök hücre naklinde yarattığı büyük etkiye dikkat çeken Doç. Dr. Ali İrfan Emre Tekgündüz, “ Ülkemiz son 15 yılda kök hücre naklinde büyük bir gelişme gösterdi. Avrupa ülkelerinde yüzde 80 düzeyinde olan artış, Türkiye’de 860 düzeyinde gerçekleşti. Biz ülke olarak Avrupa ortalamasını geçmiş durumdayız” dedi.

 

2015 yılı Nisan ayında kurulan ulusal kök hücre bankası TÜRKÖK’ün herşeyi değiştirdiğini söyleyen Doç.Dr. Tekgündüz, “ TÜRKÖK 16 ayda 120 binin üzerinde vericiye ulaştı. Bu kısa bir 127 hastamıza TÜRKÖK’te verici bulduk ve nakil yaptık. Proje sayesinde ihtiyacı olan 3 hastamızdan

birine kendi ülkemizin kaynaklarından verici bulabiliyoruz. Bunun maddi açıdan da avantajları var. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan kök hücre için yaklaşık olarak 35 bin Euro gibi bir bedel ödüyoruz. Ama bu TÜRKÖK ile 5 bin Euro yani maliyet 7 kat düşüyor. dedi.

 

Hayata Tutunma Öyküleri Yarışması Ödülleri verildi…

Kanser konusunda toplumda farkındalığı artırmak amacı ile Hematolojik Onkoloji Derneği tarafından her yıl ‘Hayata Tutunma Öyküleri Yarışması düzenleniyor. Toplam 120 öykünün katıldığı yarışmanın ödül töreni kongre kapsamında Acapulco Otel’de düzenlendi. Yarışmada Aysel Kaymaz ‘Ahşap Pencere’, Cevdet Polat da ‘Penceremde Serçe Kuşu’ öyküleriyle birincilik ödülünü paylaştılar. Anıl Can Uğuz ‘İki Hece Altı Harf’, Emrah Akkan ‘Çiçeğim’ isimli öyküleriyle ikinci olurken, Hakan Unutmaz ‘Bana Gitmekten Bahsetme’ ve Mehmet Akif Duman da ‘Bergamotlu Çay’ öyküleriyle üçüncü sırada yer aldılar. Yarışmaya katılan öykülerden 34’ü Hematolojik Onkoloji Derneği tarafından kitaplaştırılarak kongre katılımcılarına hediye edildi.