Vali Fahri Meral, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile birlikte Necmettin Erbakan Üniversitesi, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) ve Türk Dil Kurumunun (TDK) destekleriyle düzenlenen Bilim ve Eğitim - Öğretim Dili Türkçe konulu panele katıldı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisinin himayesinde düzenlenen ve Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele; Vali Meral’in yanı sıra TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden araştırmacı ve akademisyenler, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisinin tanıtıldığı film izlendi. Protokol konuşmalarıyla devam eden programda daha sonra TÜBA şeref üyesi ve İbni Haldun Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Teoman Duralı, düşüncelerini ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

İlgiyle takip edilen konferansın ardından Vali Meral, Türkçemizin geliştirilmesi ve korunmasına yönelik verdiği konferans ve katkılar nedeniyle Prof. Duralı’ya teşekkür ederek bir plaket verdi.

2017 yılının ‘Türk Dili Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle gerçekleştirilen panel, daha sonra iki oturum olarak devam etti. Konuşmacıların Türkçe ve Türkçenin kullanımına ilişkin görüş ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştığı panel, plaket töreniyle sona erdi.