Karaman gündemini geçen hafta meşgul eden bir konu vardı. İddialara göre Kayaönü köylüleri ile TOKİ evlerinde kalanlar arasında su nedeniyle bir gerginlik olmuş. Jandarmanın zamanında müdahalesiyle tartışmanın büyümesi engellenmişti. Olayın iç yüzünü merak eden muhabirimiz gerçekleri araştırmak üzere olayın vuku bulduğu Yeşildere Toki evlerine giderek, mahalle sakinleriyle konuştular.  Birçok mahalleli üzücü olayın verdiği gerginlikle muhabirimize cevap vermezken, Yeşildere Toki evleri sakinlerinin bu olayla anılmasına üzüldüklerini belirttiler. 

 

Ancak olayın iç yüzünü araştırmakta ve olayın sorumlusunun kamuoyuna açıklamak konusunda kararlı olan sitemize gelen bir ihbar maili  oldukça önemli ve sansasyonel iddialar taşımaktadır.

Gazetecilik ilkesi olarak gerçeği aramak ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla gelen ihbar mektubunu noktasına, virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

 

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ilkesince ihbar mailinde  adı geçen Muhtar Lütfü BULUT’ a telefonla ulaşamadığımız için, iddialar konusunda vereceği cevabı olduğu gibi yayınlayacağımızdan; kendisinden haber sitemize mail ya da telefon yoluyla ulaşmasını bekliyoruz.

 

 

“YEŞİLDERE KÖYÜ GERÇEKLERİ”

Yeşildere Köyü Kayaönü Mahallesi ve Toki Mahallesi arasında yaşanan su sorunun da ki  gerçekler. Yeşildere Belediyesi kapanmadan önce Kayaönü mahallesinin  150 tonluk içme suyu deposunu Akköprü mevkisinden getirdiği içme suyu hattıyla içme suyuna kavuşmuştur. Daha sonra kurulan Toki evleri mahallesinin içme suyu sorununun giderilmesi için  150 tonluk depoya ek olarak  dönemin Yeşildere Belediye başkanı İbrahim KOÇAK tarafından 300 tonluk bir depo daha yapılarak  Kayaönü Mahallesinin kullandığı su hattı bu depoya bağlanmış ve 300 + 150 tonluk iki depoyla   iki mahallenin su sorunu en az 50 yıllık  çözüme kavuşturulmuştur.   Yeşildere Belediyesi kapatılıncaya kadar hiç bir su sorunu gündeme gelmemiş iki mahallenin de içme suyu sorunu yaşanmamıştır. Ne zamanki  2014 yılı yerel seçimlerinde  Lütfü BULUT  Yeşildere köyüne   muhtar  olarak seçilmiş ondan sonra kendi ikametinin bulunduğu Toki mahallesinde su sorunları gündeme getirmeye başlamıştır.

2015 yılında Muhtarlıkça Karaman İl Özel  İdaresine Toki Mahallesine 300 tonluk su deposundan giden su hattı küçük borunun büyütülmesi gerekliliği başvurusu yapılmış bunu üzerine Özel İdare tarafından  küçük denilen boru hattının büyütülmesi için depo ile Toki mahallesi arası uzunluğunda borular muhtarlığa verilmiş, ayrıca  depodan giden borunun yanından tekrar kazı yapılması için kazıcı iş makinesi görevlendirilmiştir. 2015 yılında Özel İdare tarafından eski hattın yenilenmesi amacıyla görevlendirilen makine Muhtar Lütfü BULUT tarafından  kendi iradesiyle hiç bir yetkilinin ve halkın haberi olmadan burası sert gel yumuşak yerden kazalım diyerek iş makinesini  başka bir mevkiye yönlendirmiş ve tamamen kendi çıkarları amacıyla Özel İdarenin bile haberi yokken bu boruların yaklaşık 500 metrelik bölümü kendi kararıyla aldığı bu hatta döşemiştir. Suyun su deposuna alınmadan şebekeye verilme girişimi  Kayaönü halkı buna itirazı üzerine 2015 yılında Karaman İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından  Muhtarın bu kanunsuz eylemi derhal engellenmiş ve boruların tekrar söküleceği Kayaönü halkına  bildirilmiştir.Daha sonra yapılan incelemelerde 300 tonluk su deposuna giren çıkan su arasındaki miktarın yeterli olduğu görülmüş su kesintisini gerektirecek su azalması olmaması üzerine geçen yıl bu proje iptal edilmiştir. 1 yıl boyunca bir sorun yaşanmamasına  karşın 2016 yılında Muhtar Lütfü BULUT suyu yeniden ısıtmış yetkili mercileride yanlış yönlendirerek kendi çıkarlarını düşündüğü hattı faaliyete geçirerek kendine oy veren halkını Jandarmalık etmiştir.

Muhtar Sayın Lütfü BULUT sana soruyoruz.

1-2015 yılında Kanunsuz ve yetkisi dışında sadece kendi kararıyla su deposundan Toki mahallesine döşenmesi gereken su hattını,  hiç bir su deposuna bağlamadan şebekeye verme teşebbüsüne kalkışman hangi akıl ve mantık var açıklar mısın?

2- İçme suyu amacıyla yapılan bu tesislerden yaz ayalarında sorun çıkması diğer zaman her şeyin normale dönmesi  Toki  mahallesinde  sebze, meyve yetiştirmesine izin vermeniz mi  yaratmaktadır.

3- Bir günde su deposundan çıkan suyla  Toki mahallesinde kullanan su arasında ne kadar kayıp kaçak var tespitini yaptınız mı?

4- Devletimiz tarafından yapılmış Toki mahallesine önerdiğiniz yerden 1km daha yakında 300 + 150 tonluk   iki su deposu varken; 150 tonluk halen kullanılmamaktadır. 300 tonluk kullanılan su deposu yetmiyor sorun yaşıyorum derken 100 tonluk depo ile sorun çözeceğim demen  ne kadar inandırıcı ?

5- Kayaönü halkı yetkililere 100 tonluk su deposunun kim yapacak diye soruyor, yetkililer halk diyor, halka soruyon özel idare yapacak diyor senden bunun açıklamasını bekliyoruz.  Depo yapılmadan apar topar boru döşeme amacın ne?

6- Muhtar bey, henüz su deposu yapılmadan daha kısa mesafeler dururken  bir yıldır çeşitli engellemelere karşın illa benim dediğim yerden gitsin uzak olsun ne olursa olsun demendeki  gaye  hat üzerinde bulunan kendine ve yakınlarına ait olan  arazilerine değer kazandırmak mı?

 

Oy isterken vaatlerin arasında bulunmamasına karşın sonradan uyguladığın projenin amacını  halkına açıklar önce onları ikna edersin ama  gerçekleri bilen kadınıyla,  erkeğiyle haksızlığa dur demeye çalışan Kayaönü halkı asla Toki deki akraba ve komşularının susuz kalmasını istemez beş yıldır bu halk kendi suyunu paylaştığı  gibi bundan  sonrada paylaşmaya devam edecektir bur da asla SU sorunu yoktur.