Çiçekler doğayı renklendiren, doğaya hayat veren, etrafa güzel kokular yayan tabiatın bize sunduğu en güzel canlılardan biridir. Çevreye renk vererek doğayı güzelleştiren bu canlıların binbir çeşitleri vardır. Adı bilinmeyen birçok çiçek olduğu gibi biz adını bildiğimiz çiçeklerin anlamalarına bakalım:

Ağlayan gelin adlı bir çiçeğin isyan anlamına geldiğini, nilüferin ise gelecek yenileyeceğini, beyaz lalenin saflık ve temizliği belirttiğini söyleyelim. Kırmızı lalenin sevgiyi, pembe lalenin anlayışı, sarı lalenin ise gerginliği belirttiği üzerinde duralım.Menekşelerin alçak gönüllülüğü, kamelyanın mağrurluğu, lilyumun güven vermesini, frezya adlı bir çiçeğin de suçsuzluğu vurguladığından bahsetmiş olalım. Beyaz krizantemin sadakati vurgulayışı, kırmızı krizantemin sessiz istek oluşu, mor krizantemin burukluğu anımsattığını belirttikten sonra mercedes gülünün melankoliyi, altın kadehin ise umudu çağrıştırdığını, fulyanın ise unutma anlamında olduğunu söyledikten sonra beyaz gülün masumiyetinden bahsedelim.

Kırmızı gülün aşkı anlattığını bildiğimiz gibi sarı güllerin ise sıcak sevgiden bahsettiğini anlarız. Beyaz karanfil temizliği saflığı belirtirken, kırmızı karanfilin sevgiden söz ettiğini, pembe karanfilin içtenliği, sarı karanfilin ise hüznü simgelediğini söyleyelim. Beyaz glayörün dostluğu, kırmızı glayörün isteği, pembe glayörün zarafeti, mor glayörün inancı, sarı glayörün ise kıskançlığı belirttiğini hafızamızda tutalım. Çiçekçilerin göz bebeği orkidenin ise gururlu, mağrurlu anlamlarına geldiğini de unutmayalım. Çiçekçilerin alışveriş yaparken kime yollayacağımızı sormaları belkide bu anlamlara göre olduğundandır.

Pembe rengin şefkat, beyazın saflık, mavinin yumuşatıcı huyun temsilcisi, ümidini, kırmızının aşkı belirttiğini biliriz. Çiçekçilerden alırken çiçeği bize nasıl bakacağımızı tarif ederken aynı zamanda onlarla konuşmamız gerektiğinide söylediklerini bir hatırlayın. Onlarda birer canlıdır ve bu kadar çok çeşitliliğin arasında her birinin bize ayrı mana vermeleri yaratıcının bir hikmetidir.

Dağlarda, kırlarda, sokak köşelerinde, apartman aralarında ve evde yetiştirebileceğimiz çiçekler bir özür, bir teklif, bir simge olduğunu unıtmayarak sevdiklerinizi sizde mutluluğa boğabilirsiniz. Annenize, sevgilinize, dostunuza yapacağınız bu küçük jestler sizi onlardan daha mutlu kılacaktır.

Karaman çiçek sepeti gönderimi için http://www.cicekmarket.com/karaman-cicek-siparisi/ linkini ziyaret edebilirsiniz.