İlkbahar ve yaz aylarında taze olarak tüketebileceğimiz bezelye, bakliyatgillerden bir gıdadır. Kurutulmuşu ve konservesinin de yemeklerde, çorbalarda ve salatalarda kullanılabildiği bezelye, bir kılıfın içerisine dizilmiş tanelerden oluşmaktadır. Lif açısından zengin ve besin değeri oldukça yüksek bir sebze olan bezelye, sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken gıdalardandır.

Doğanın bizlere bahşettiği nimetlerden biri olan bezelye, sağlığımız açısından önemli bir sebzedir. Hem oldukça besleyici hem de pek çok derde deva olan bezelye vücuda gereken kaynakları sağlamakta ve sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gerekmektedir. Ancak pek çok insan faydasından haberdar olsa da bezelye tüketmemektedir. Hatta pek çok eve yılda bir kez girmektedir.

1-Düşük Kalori: Yağsız, düşük kalorili ve lif açısından zengin bir gıda olması sebebiyle bezelye, diyet yemekleri arasında en başta gelmektedir. C vitamini açısından da oldukça zengin olması sebebiyle yarım bardak pişmiş bezelye günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. İyi bir çözünür lif kaynağı olması da aynı zamanda uzun süre tok kalmayı sağlamakta ve bağırsak faaliyetlerini düzene sokmaktadır.

2-Antioksidan: Yüksek oranda antioksidan içermesinden dolayı yaşlanma karşıtı bir gıdadır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ve yüksek enerji sağlamaktadır. Bu sayede de pek çok hastalığa karşı vücudu dirençli kılmakta, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmaktadır.

3-K Vitamini Zengini: Bir bardak bezelye vücudumuzun ihtiyacı olan günlük K vitamininin % 44’ünü karşılamaktadır. K vitamini, kalsiyumun kemiklerde korunmasına yardımcı olan bir vitamin olup, osteoporozun önlenmesine de yardımcıdır. Bu nedenle de her gün düzenli olarak tüketilen bezelye, Vücudun ihtiyacı olan K vitamini sağlamakta ve kemiklerin güçlü olmasını ve kemik sağlığının korunmasını sağlamaktadır. K vitamini kanamaların önlenmesi ve kanın pıhtılaşması için de önemli bir vitamindir.

4-Antienflamatuar: İltihap karşıtı özelliğe sahip olması dolayısıyla Alzheimer, artrit, bronşit gibi pek çok hastalığa karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Ayrıca trigliserit seviyesini ve kötü kolesterolü de düşürmekte ve kırışıklık karşıtı işlev görmektedir.

5-Protein İçeriği: Yüksek miktarda protein içeren bezelye, diğer bütün sebzelerden iki kat proteine sahiptir. Bu proteinler sayesinde de pek çok hastalığa deva olmaktadır. Özellikle de kan hücrelerine sağladığı yararlar tartışılamaz. Protein içeriği sayesinde vücut geliştirici gıdalar arasında anılmaktadır.

6-Ruh Hali: İnsanın ruh halini düzene sokan ve sakinleştiren bir etkiye sahip olmasının yanında uykusuzluğa da iyi gelmektedir.

7-Yemek Olarak Kullanımı: Özellikle de et yemeklerinin vazgeçilmez alternatifi olan bezelye, dünya çapında en çok kullanılan sebzelerdendir. Çorba, güveç, mayonezli karışık salata ve türlü olarak yemeklerde kullanılabilen bezelye, aynı zamanda da pilavı süslemeye de oldukça yakışacak bir gıdadır.

Kaslardan kana, hücrelerden kemiklere kadar tüm vücuda fayda sağlayan bezelye hakkında bilgilere ulaşabilmek için siteye buradan bakabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.