Uzmanlar, özellikle migreni olanlara 'Turşu ve peynirden uzak durun' çağrısı yapıyor.Oruç tutanların en çok yakındığı şikayetler arasında baş ağrısı geliyor. Sahura bağlı olarak uyku düzeninin değişmesi ve beslenme kurallarına uyulmaması birçok kişinin başını ağrıtıyor. Normal zamanlarda hiç baş ağrısı olmayanlarda dahi bu durum ortaya çıkarken, migren hastalığı bulunanlarda dayanılmaz bir hal alıyor. Kronik hastalıkları olanların Ramazan Ayı'nda çok daha dikkatli davranmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar özellikle migren hastalarına önemli uyarılarda bulunuyor.  

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen, kişinin günlük yaşam aktivitesini, iş verimliliğini ve konsantrasyonunu önemli derecede etkileyen migrenin ülkemizde her 6-7 kişiden birinde görüldüğünü belirlendi.

Erkeklere göre kadınlarda yaklaşık 2 kat daha fazla ve daha şiddetli görülen migren atakları genellikle 4-72 saat sürer.    

Ağrı tek taraflı ve zonklayıcıdır. Baş ağrısı, yürümek ya da öne eğilmek gibi fizik- sel aktiviteler ile şiddetlenir. Ağrıya bulantı ve kusma eşlik edebilir. Işık ve yüksek sese karşı hassasiyet oluşur.Migren atağını başlatabilen veya atak geçirme riskini artıran tetikleyiciler vardır. Her tetikleyici, tüm hastalarda ağrıya neden olmaz.Stres, menstrüasyon, açlık, az veya fazla uyumak, alkol, koku sigara dumanı, parlak ışık, hava değişimleri (nem, basınç, rüzgar) ve bazı besinler migreni tetikleyebilir.Oruç tutarken migren ağrısı yaşamak istemiyorsanız iftar ve sahurda beyaz peynirden mümkün olduğunca uzak durun. Özellikle sert peynirlerde olan tiramin maddesi migreninizi tetikleyebilir

 

Migren stresle birlikte tetiklenen bir ağrı olduğu için stresten uzak durmaya çalışın. Rahatlamak için kendinizi yormadan, 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Gün içinde açlık ile baş ağrısı tetiklenme olasılığından dolayı aşırı fiziksel aktiviteden kaçının. 

Turşu ve salamura gıdalar gibi fermente yiyecekler migreninizi tetikleyebilir; bu nedenle ölçülü tüketin. Özellikle hem tiramin hem de histamin içeren lahana turşusunu mümkün olduğunca yememeye çalışın. 

Turşudan vazgeçmem' diyenlerdenseniz hazır turşular yerine tiramin ve histamin oranı daha düşük olan ev yapımı turşuları tercih edin.  *Salam, sucuk, sosis, pastırma, jambon gibi ısıl işlem görmüş gıdaları sofranızdan kaldırın.