Bu makalemizde sizlere sağlıklı bir beslenme şekli ile ilgili merak ettiklerinizi anlatmaya çalışacağız. Burada sizin için önerilen yanıtları uyguladığınız da kendinizi daha iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.  Öncelikli olarak sağlıklı beslenme nedir? Bunu anlatarak başlayalım makalemize.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenmek bir anlamda ince almak demektir. Bunun içinde sevdiğiniz gıdalardan asla kendinizi uzat tutmamanız gerekiyor. Bu da sıkı bir diyetle sınırlı olmamalıdır. Sağlıklı beslenme sayesinde kendinizi daha da enerjik hissedersiniz. Üstelik fiziksel görünümünüzde bundan doğrudan etkilenecektir. İnternete baktığınız zaman çelişkiye düşeceğiniz çok sayıda beslenme ve diyet listesi görebilirsiniz. 

İnternetteki bilgilere baktığınız zaman bir sitedeki bilgilerin diğer bir sitede yalanlandığını görebiliyorsunuz hatta bu uzmanlar konusunda da aynı şekilde geçerlidir. Makalemiz bu noktadan sonra size nasıl sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerektiğine yönelik olacaktır.

Sağlıklı beslenme, zihinsel ve duygusal sağlığı nasıl etkiler?

Sağlıklı beslenme konusunun sağlık sorunlarınızı da ortadan kaldıracağını biliyoruz fakat uygulamış olduğunuz diyet sizin ruh halinizi de doğrudan etkileyecektir. Araştırmalar gösteriyor ki paketlenmiş gıdalar ve sağlıksız besinlerin insanda depresyon stres ve de anksiyeteye neden olduğunu bize gösteriyor hatta dikkat eksikliğini de meydana getirebilmektedir. Bu nedenle de belli bir yaşta çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde beslemeniz halinde zihinsel olarak gelişimini de sağlamış olursunuz.

Sağlıklı beslenmenin koşulu meyve ve sebze yemek günlük içtiğiniz su miktarını artırmak, yağ ve şeker alımını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslendiğiniz zaman hayatınızı koruma altına alacaktır.

SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Burada öncelik olarak köklü bir değişime gitmeniz gerekmiyor. Günlük diyetinizi hafiften değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin öğünlerinize salata eklemeniz gerekiyor. Salata diyet planlamasında en önemli aşamadır. 

Dışardan sipariş etmek ya da dışarıda yemek yerine evinizde yiyeceklerinizi kendiniz hazırladığınız da daha sağlıklı olmasını sağlarsınız. Üstelik sağlıklı besleneceğiniz gibi enerji harcamanızı da sağlayacaktır. Evde yemeklerinizi kendiniz hazırladığınız da daha hijyenik olmasını sağlarsınız.

Bundan önceki yediğiniz besinleri şöyle bir elemeniz gerekiyor. Sağlıklı alternatifleri hayatınıza dahil etmeniz gerekiyor. Özellikle de zeytinyağı ve tereyağının hayatınıza sağlık katacağını bilmeniz gerekir. 

Besinlerinizi basit olanlardan seçmelisiniz. Yani günlük yediklerinizin kalorilerini saymak yerine diyetinizdeki renk seçeneklerine dikkat etmeniz gerekir. Paketlenmiş gıdalardan uzak durarak taze besinleri tüketmeniz gerekiyor.

Yemeklerden sonra kendinizi nasıl hissettiğinizin de önemi büyüktür. Çünkü sağlıksız bir beslenme şekli karnınız doyduktan sonra da size şikâyetlere yol açacaktır. Örneğin çok yediğinizi düşünebilir ya da şişkinlik oluştuğunu da görebilirsiniz. 

Sağlık dediğimiz zaman suyun etkisi asla geri plana atılamaz. Bu nedenle de günlük aldığınız su miktarını her zaman çoğaltmanız gerekiyor. Su vücuttaki atıkları ve toksinleri dışarıya atmakta yardımcı olur bu sayede yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarla karşılaşmazsınız.

 Sağlıklı bir beslenme için ölçü çok önemlidir. Fakat ölçü kişiden kişiye de değişen bir konudur. bu nedenle de yemeklerin sonunda kendinizi mutlu hissediyorsanız ölçüyü tutturdunuz demektir.

Yiyeceklerde yasak kavramını asla düşünmemelisiniz. Çünkü yasak olan yiyecekleri düşünürseniz onları daha fazla yeme ihtiyacı duyarsınız. Sağlıksız gıdaların boyutlarını azaltarak onları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bir süre sonrasında zaten yemek istemezsiniz.

 Yemekleriniz de porsiyonlarınızı düşürün çünkü porsiyonlar küçüldükçe doyma isteğiniz de daha öncesinde gelecektir. Özellikle yemekleri yalnız yememeye dikkat edin. Başkalarıyla ya da arkadaşlarınızla yemek yemek daha keyif verici olacak ve bölünmüş tabaklar olacak anlamına gelir.

Faydalanılan Kaynaklar:

http://beslenme.gov.tr/index.php?page=99

http://diyetlerim.org/saglikli-diyet-listeleri-nasil-hazirlanmali/

http://www.doktoramcam.com/saglikli-beslenme-nasil-olmali/