Özellikle yaz aylarında sivrisinekler ve diğer haşerelerin, çocukların cildine konarak çeşitli hastalıklara sebebiyet verebileceklerini belirten uzmanlar  korunurken dıkkat edılmesı gereken hususları şu sekılde sıraladılar.

Sıtma ve Lyme Hastalığı bunlardan en önemlileridir. Bu hastalıkların yanında daha kaşıntılı alerjik reaksiyonlar sıklıkla görülmektedir. Kaşıntı, alerjik çocuklarda ciddi bir tedavi gerektirecek kadar yaygınlaşabilir. Bazen mikrop kaparak çeşitli cilt enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Sivrisinek ısırıkları çocukların uyku kalitesinin bozulmasına da yol açarlar. İşte bu yüzden insanlar asırlardır sivrisinek ve haşerelerden korunmanın yollarını aramışlardır.  

Sivrisineklerden korunmanın en zararsız yolu çocuğumuzun üzerine uygun bir cibinlik yapmaktır. Cibinlik çocuk yatarken vücuduna dolanmayacak kadar büyük ve yüksek olmalıdır. Eski asırlarda sivrisineklerden korunmak için sarımsak kullanılmıştır. Günümüzde ise zeytinyağından yapılmış sabun ile yıkanmanın faydalı olduğuna inananlar vardır. Günümüzde genellikle sivrisineklerden korunmak için haricen elbiselerin veya cildin üstüne sürülen, bazı kimyasal bileşikler ile bazı bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Kimyasal bileşik olarak çoğunlukla DEET ve permethrin tercih edilmektedir. Bitkisel yağ olarak da Hindistan Leylağı (Nem Ağacı) ve Limon Otu kullanılmaktadır. Hangi ürün olursa olsun kullanmadan önce prospektüs bilgilerinin dikkatlice okunması gereklidir.  

 

Bunlara dikkat! -  

Genellikle bu spreyleri çocukların erişemeyeceği bir yerde saklamak uygun olur. Çocuklara bu ürünler çok az bir miktarda tatbik edilmelidir.