Eğer ofis araçlarınızı doğru şekilde kullanmazsanız, sonu kemik erimesi bile olabilir

Duruş bozuklukları nedeniyle meydana gelen ağrılar, iş gücü kaybına ve çalışanların rapor almasına, fizik-tedavi görmesine bile neden olabiliyor. Ofisinizde yapacağınız birkaç düzenleme ile siz de ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.Ofis ; çalışanların yorgunluk ve rahatsızlığını en aza indirgeyerek verimliliklerini artırmak için ofis mobilyaları, tasarımı ve çalışma ortamı düzenlemesine yardımcı olan bir kavramdır. Çalışma ortamının ergonomik olarak düzenlenmesiyle ilişkilidir. Ergonomik çalışma ortamı ile yorgunluk ve kas gerilmeleri ortadan kalkar, ortadan kalkan gereksiz hareketler konforu artırır, böylece verimlilik artar.   
 
 
BİR KOL MESAFESİ OLMALI ,
Monitör (Ekran): Monitöre uzaklık, görüntüye, ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır. Ortalama olarak gözekran uzaklığı en az kol mesafesi kadar uzaklıkta (60-70 cm.) olmalıdır. Ekran görüş alanı gözün yatay görme hizasından 15°-50° açıları arasında bulunmalıdır.
Ekran Eğimi: Monitör üst kısmı altında daha geride kalacak biçimde arkaya doğru eğik durmalıdır.
 
KLAVYE İLE AYNI YÜKSEKLİKTE 
Mouse (Fare): Doğru bir el-fare yerleşimi için klavye ve fare aynı yükseklikte durmalıdır. Fare klavyenin yanında olmalıdır. Bilek düz bir çizgide tutulmalıdır. Fare kullanırken bileği sağa ya da sola doğru bükmemeye dikkat edilmelidir. El ve avuç içinin yukarı ve aşağı doğru döndürme hareketi olabildiğince az yapılmalıdır.
Klavye: Klavye, fare, yazı ve okuma alanı, dirsekler vücuda bitişik, eller açılmış durumda iken, dirseği masadan kaldırmadan çizilen yayın içinde olmalıdır. Klavye, çalışanın el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır. Klavyenin ön tarafına, çalışanın bileklerini dayayabileceği özel destek koyulmalıdır. Çalışanın elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk olmalıdır. Klavye önkol ile aynı düzlemde bulunmalıdır.

Duruş bozukluğu nasıl engellenir?
Oturma sırasında vücudun uygun duruş şeklinin (postür) sağlanması için baş nötral pozisyonda tutulmalıdır. Kişi tüm alanlara rahatlıkla ulaşabilmeli ve bu sırada vücudu eğilip bükülmemelidir. Oturma postürü sürekli değiştirilmelidir.
Düzenli biçimde farklı duruşlar deneyin. Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın.
Telefon, fare gibi referans materyallere uzanırken zorlayıcı hareketlerden kaçının.
Gün içinde kısa molalar verin; kas ve eklemlere dinlenme ve yenilenme fırsatı tanıyın.
Zaman zaman farenin bulunduğu yeri değiştirerek -sağdan sola alarak- farklı elleri kullanmayı deneyin.
Gün boyunca belirli aralıklarla ayağa kalkın ve koltuğunuzu ayarlayın. Koltuğun ayarını değiştirmek eklemlerin duruş değiştirmesini sağlar ve böylece koltuğun neden olduğu duruş bozukluğunu engeller.