Vali Tapsız, Karadağ bölgesinde ilk olarak askeri tesislerde, TRT verici istasyonunda ve meteoroloji istasyonunda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

 

Kurumlarda çalışan personelle hatıra fotoğraflarının çekilmesinden sonra Madenşehri, Değle ve Üçkuyu ören yerini gezen Vali Tapsız, inanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip bu bölgenin mutlaka uluslararası düzeyde tanıtılmasına devam edilmesine ve Karaman'ın turizmaçısından hak ettiği seviyeye gelmesi hususunda gereken ne varsa yapılacağını söyledi.

 

Vali Tapsız, "Karaman’ın 50 kilometre kuzeyinde Karadağ’ın eteklerinde yer alan Binbir Kilise’nin, Bizans döneminde bölgenin en önemli dini merkezi haline geldiği biliniyor. Hititler döneminde de kutsal kabul edilen bölge, geç antik dönemde Avrupa’dan Kudüs’e giden hacıların uğradığı, Hıristiyanlıktaki en önemli üç dini merkezden birisi sayılıyor. Önemli bir bölümü mezar yapılarından oluşan Binbir Kilise bölgesinde, çok sayıda kilise, manastır, anıt mezar ve tarihi yapılar bulunuyor.

 

Karaman Müze Müdürlüğünce 2014 yılında başlatılan kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Kazı çalışmaları sonucunda bu bölgeye önemli seviyede turistik geziler yapılacaktır. Binbir Kilise Bölgesi uluslararası turizm fuarlarında da tanıtılmaya devam edilmektedir." dedi.