Velileri ve öğrencileri okul telaşı sardı. 2017-2018 eğitim yılının açılmasına sayılı günler kala, okul alış verişleri de hızlandı.
Kurban Bayramının sona ermesinden sonra şimdi de velilerin okul alış verişleri başladı. Bayram sonrasında 18 Eylül Pazartesi günü açılacak olan ilk orta ve liselerde okuyan öğrenciler için forma alış verişine başlandı.  

Okulların açılmasına kısa bir süre kala ve okul giyim ihtiyaçlarınıın karşılanmaya başlaması kurban bayramınının ardından piyasalara haretlilik getirdi.

Kırtasiye ve okul formaları ağırlıklı olan alışverişler, velilerin cebini yakarken, okula gidecek öğrencilere heyecan katıyor. Birçok yerde okul telaşı yaşanırken, yetkililer yapılan alışverişlerde mağdur olunmaması için  alışverişlerin son birkaç güne bırakılmamasını gerektiğini söylerken Ailelerin öğrencilerle birlikte alışveriş yapmasını öneriyorlar..  ''Bilindik yerlerden alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle okul formalarında yapılacak alışverişlerde, kaliteli ve uzun ömürlü olan ürünler tercih edilmelidir. Gecen sene olduğu gibi kurban bayramı harcamaları ve okul harcamaları aynı döneme denk geldi. Veliler, bütçelerini iyi hesaplayıp, mağdur olmadan ve zor duruma düşmeden alışverişlerini yapmalı. Özellikle okul kıyafeti alacak vatandaşlarımız kesinlikle son birkaç güne bırakmamaları gerekmektedir” dediler. 


KIRTASİYELERDE YOĞUNLUK BAŞLADI 


Okul araç ve gereçlerinde geçen yıla göre fazla artış olmadığını aktaran kırtasiye işletmecileri Özellikle anaokuluna başlayacak olanlar ve ilköğretim 1’inci sınıfa başlayacak olan öğrenci velilerini yapacakları alışverişlerde dikkatli olmalarını söyledi. Kimyasal ve kanserojen madde içeren ucuz malzemelerden uzak durulması yönünde uyarıda bulunan kırtasiyeler, Tescilli ürünlerin alınmasını tavsiye etti. Anaokulu öğrencilerinin ve ilkokula yeni başlayacak öğrencilerin aldığı malzemelerin okuluna göre değiştiğini söyleyen kırtasiyeler, ortalama kırtasiye harlamalarının 200 TL civarında olduğunu ifade ettiler. Okul telaşlarının yaşandığı kırtasiyelerde, Çanta, renkli kalemler, suluklar gibi temel malzemelerde satışların arttığı gözlendi. Okul hazırlıklarına başlayan veliler, öğrencisi için alacağı kırtasiye ürünlerinin güvenli olup olmadığı telaşı da yaşıyor. Aile bütçesini döndürmeye çalışırken merdiven altı üretimle piyasaya sürülen ürünlerle yüz yüze kalıyor. Her yıl gündeme gelen kırtasiye ürünlerinin güvenliği konusunda denetimler sıklaştıkça, çocukların sağlığını tehdit eden ürün oranı da azalıyor. Veliler yetkililerin okul malzemelerindeki denetimleri artırmaları gerektiğini ve çocukların sağlığına zarar verecek malzemelerin satışına izin verilmemesini istediler.