Bugun...


Karaman Karadağ
Tarih: 19-12-2017 12:06:02 Güncelleme: 19-12-2017 12:06:02

Değle (Merkez): Karadağ'ın üst tepeleri üzerinde yer alan Değle ören yerinde bulunan Bizans kiliseleri (6 adet) ve kitabeler yıkıntı halindedir. Değle Aziz Paulus (St. Paul)'un yaşadığı yerlerden biridir. Derbe (Merkez): Karaman'a 27 km uzaklıkta Ekinözü (Aşıran) Köyündedir. Burada kent ve kilise kalıntısı bulunmaktadır. Bu kilisenin Efes'teki Meryem Ana Kilisesi'nden 14 yıl önce kurulan ilk Hıristiyan kilisesi olduğu söylenmektedir. Maden Şehri (Binbir Kilise-Merkez): Maden şehri, Karaman'ın kuzeyinde 50 km uzaklıkta Karadağ eteklerine kurulmuş bir yerleşim yeridir. Binbir Kilise olarak bilinen tarihi kalıntıların üzerindedir. Kente girişte sağdaki ilk bina olan Büyük Kilise (Mahalaç Kilisesi) düzgün kesme taştan yapılmıştır. Kentin kuzeyinde bulunan Çanlı Kilise yıkıntı halindedir. Kentin tam ortasında ayak uçları kıbleye karşı olan bir mezarlık bulunmaktadır. Maden şehri kentsel sit alanıdır.
FACEBOOK YORUM
Yorum

VİDEO KATEGORİLERİ
VİDEOLAR
  • ÇOK İZLENENLER
Şanlıtürk Psikoteknik Değerlendirme Merkezi - KaramanARTIK PSİKOTEKNİK İÇİN ÇEVRE İLLERE GİTMEYE SON ! ŞANLITÜRK PİSKOTEKNİK DEĞER..
Karaman Tanıtım Filmi - Tarih Kokan KentKaraman Tanıtım Filmi - Tarih Kokan Kent
Karaman'da trafik kazası: 1 ölü 2 yaralıKaraman'da, kamyonetin kaldırımda bekleyen yayalara çarpması sonucunda 1 kişi öl..
YUKARI